Modem'le Router Arasındaki Fark Nedir?Router’a Modem, Modem’e Router diyoruz aslında.

Modem’le Router arasındaki fark nedir?

İnternet Servis Sağlayıcı firmalar İnternet bağlantısı satarken kampanyalarının yanında “modem” diye routerlarda vermeye başladılar. Yani günümüzün modemleri router içerisine modem konulmuş Router/Modem ürünleri.

Router, bir çok bilgisayarı aynı ağa bağlamaya yarayan bir kutudur. Eskiden üzerinde sadece kablo girişi bulunan bu ürünler sonradan kablosuz ürünlerin çoğalmasıyla beraber kablosuz bağlantı desteği de vermeye başladılar. Bu “kablosuz router”ların üzerlerinde genelde bir yada iki anten bulunur ve bu sayede kapsama alanları genişler ve sinyal güçleri artar.

Haliyle kablosuz bağlantıdan günümüzde dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, konsollar, televizyonlar gibi bir çok ürün faydalanır.

Router, Yerel Ağ’a ulaşım sağlamasına karşın İnternet bağlantısı sağlamaz. Daha doğrusu görev tanımı itibariyle bunu sağlamak zorunda değildir.

Router’ın İnternet erişimi sağlaması için bir modem’e bağlı olması gerekir. Bu yüzden bir çok router’ın üzerinde modem’e bağlantı sağlama görevini üstlenen özel bir ethernet yuvası bulunur.
Router, ağa bağlı her bilgisayara bir IP numarası atasa da bu numara yerel ağ için geçerlidir. O ağa bağlı tüm bilgisayarlar İnternet'e modem üzerindeki IP numarasından çıkarlar.(Resmin kaynağı http://www.tutorialspoint.com)

Modem, sizin İnternet'e bağlanmanızı sağlar.

İleride teknoloji ne getirir bilemeyiz, o yüzden makalenin güncel kalması açısından modemi telefon hattı veya kablo vb arayüzlerle sınırlamak istemiyoruz. Ama özetle İnternet Servis Sağlayıcınızın size verdiği hizmete uyumlu fiziksel arayüz üzerinden İnternet'e bağlanmanızı bu kutucuk sağlar.

Modemlerin birden çok bilgisayarı aynı ağ içerisinde kablolu veya kablosuz olarak birbirine bağlamak gibi bir zorunluluğu yoktur.

Özetle ürünlerin bağlanma sırası tam olarak şöyledir.

1- PC veya kablosuz aygıtınız
2- Router
3- Modem
4- ISS (Internet Servis Sağlayıcı)
5- Internet


"Kaynak:http://www.fragtist.com"
Sonraki Makale
Next Post »